Aasta matkategija 2023 nominendid on ….
2023 on olnud hea matka-aasta. Kõiki ja kõike on sel aastal rohkem, nii et saame välja anda suisa viis tiitlit.
Anna oma lemmikutele kindlasti ka hääl.
Hääletada saab: 9.10-18.10 (10 päeva).
Aasta matkaja 2023
Martin Suga
Veetnud suurema osa sellest aastast matkates. Ajavahemikul 14. märts kuni 30 juuli 2023 läbis jalgsi kõik neli RMK matkateed ja jagas seda kogemust ka igapäevaselt sotsiaalmeedias julgustades ja inspireerides ka teisi matkama. Aastal 2023 viinud matkajaid ka kümnel korral Soome rahvusparkidesse ja juhendanud matku Eestis.
Matkanud sel aastal 2500-3000 km, telgis ööbimisi üle 100, lisaks ööbimised erinevates matkaonnides.
Liisi Preedin
Matkas jalgsi Uus-Meremaa põhjasaare tipust lõunasaare tippu, Te Araroa matkarada, 3200 kilomeetrit. Tõusumeetreid kogunes üle 80 000 ehk üheksa Everesti jagu, mistõttu matkafanaatikute seas võrreldaksegi seda katsumust maailma kõrgeima mäetipu vallutamisega. 138 päeva.
Ta alustas matka novembris ja lõpetas märtsis, läbides kahe saare erinevad maastikud ja kliimad. Nelja ja poole matkakuu sisse jäi kümneid jõeületusi, mäeahelikke, tihedat vihmametsa ja isegi erinevaid aastaaegu. Kui novembri keskpaigas startides oli väljas 20 kraadi sooja, siis kolm kuud hiljem Lõunasaare keskpaika jõudes sai teiste matkasellidega mängida lumesõda.
Kalle Kiiranen
Eelmisel suvel tegi Kalle Kiiranen (70) rattamatka Soomes, ümber Saimaa järvistu, ja otsustas sellele loogiliselt jätkata rattamatkaga Rootsis ja Norras, kus ta läbis kuulsate rattamaratonide – Cykelvasan ja Birkebeinerrittet – rajad. Marsruudi planeerimine algas mais Bikemap keskkonnas ja mobiilirakenduste abil. Matk algas 6. juulil Stockholmist, kulges edasi Uppsalasse, Salasse, Faluni, Morasse, Sälenisse, Renasse, Lillehammerisse ja lõpuks Oslosse, kokku umbes 1065 km. Tõusumeetreid kogunes matka jooksul 9500.
Sylvain Oulala
Sõitis monorattal Prantsusmaalt Tallinna. Alustas 10. mail ja Tallinna peaks jõudma 18. oktoober. Päris järjest ta sõitnud ei ole, aga kogunema peaks 100 sõidupäeva ja üle 3000 km. Päevad keskmiselt 44 km.
Kaasa saab elada näiteks: https://www.youtube.com/@SylvainOULALA
Anna oma hääl SIIN
Aasta mägironija 2023
Kunnar Karu
2023. aastal jõudis ta seitsmenda eestlasena Mount Everesti tippu, mis on maailma kõrgeim mägi (8848 m).
Ta alustas oma ekspeditsiooni 6. aprillil ja lõpetas selle 24. mail, veetes seega mäel kaks kuud. Ta ronis koos rahvusvahelise grupiga, mida juhtis ameeriklane Daniel Lee Mazur. Igal ronijal oli kaasas ka oma isiklik šerpa.
Ta valmistus Everesti retkeks teadlikult juba 2022. aasta oktoobrist, käies Nepaalis oludega tutvumas ja Tšiilis kõrgusega harjumas. Talvel treenis ta pikalt pimedas ja külmas liikumist Eestis, põhjamaades ja Alpides. Eesmärgi saavutamiseks kasutas ta ära kogu oma 20 aasta mägironimise kogemuse.
Kaarel Kuslap
Sel suvel ronis ta kokku 17 mäe tippu, mille kõrgus oli üle 4000 meetri. Mägedest 14 olid liustikulised ja 3 tehnilised kaljumarsruudid. Kaarelil õnnestus ronida ka Matterhorni tippu ja läbida neljapäevane alpinistlik matk nimega Spaghetti Tour. Lisaks võttis ta enamusele nendest tippudest kaasa algajate grupid, õpetades mägistes tingimustes alpinismi baastõdesid.
2023 tipud:
- Aiguille du Tour 3541m France/Switzerland
- Mont Blanc 4810m France/Italy
- Jegihorn (2x) 3206m Switzerland
- Weissmies 4017m Switzerland
- Allalinhorn 4027m Switzerland
- Pollux 4092m Italy/Switzerland
- Dufourspitze 4634 Switzerland
- Dent Blanche 4358m Switzerland
- Matterhorn 4478m Switzerland
- Castor 4228m Italy/Switzerland
- Balmenhorn 4167m Italy
- Lyskamm East 4533m Italy/Switzerland
- Lyskamm West 4479m Italy/Switzerland
- Piramide Vincent 4215m Italy
- Corno Nero 4322m Italy
- Ludwigshöhe 4341m Italy/Switzerland
- Parrotspitze 4432m Italy/Switzerland
- Signalkuppe 4554m Italy/Switzerland
- Zumsteinspitze 4563m Italy/Switzerland
Ott Tinn
Tõusis kommertsekspeditsiooni koosseisus lisahapnikku kasutades päevase vahega Mount Everestile (18.05.2023, 8848m) ja Lhotsele (19.05.2023, 8514m). Esmakordne on, et eestlane jõudis ühel hooajal kahe 8-tuhandelise tippu.
Katrin Merisalu
23.mail 2023 jõudis Katrin Merisalu kuuenda eestlasena ja teise naisena maailma kõrgeima mäe- Džomolungma tippu. Ta ei loobunud oma unistusest ja eesmärgist vaatamata haiguse tõttu katkenud tõusule 2021.aastal. Katrini matkarajad on juba paarkümmend aastat olnud mägedes. Kõrgalpinismile pühendus aastast 2010. On teinud edukaid tõususid nii 7-kui 8-tuhandelistele mägedele ning olnud seejuures mitmete kõrgekspeditsioonide juht. 2022 mais juhtis Katrin Merisalu ekspeditsiooni Alaskal, mille käigus tõusis 8-liikmeline meeskond Põhja-Ameerika kõrgeimasse tippu- 6194m Denalile.
Tegemist on esimese täiskoosseisus kontinendi kõrgeimasse tippu jõudnud Eesti suurmeeskonnaga ning esimese Eesti naise poolt juhitud suurekspeditsiooniga. On andnud olulise panuse mägimatkamise ja mägironimise edendamisesse Eestis, olles kahe eestlaste mägironimisele pühendatud telesarja autor. Neist üks,“Valgele mäele”, sai valituks ka rahvusvahelisel filmifestivalil. Läbi oma filmide ja tegevuse on Katrin olnud eeskujuks nii algajale kui edasijõudnud mägironijale, näidates korduvalt, et hea ettevalmistuse ja pühendumise korral on ka kõrged eesmärgid saavutatavad.
Marie Saame
Marie Saame tõusis 27. septembril Nepaalis Manaslu ( 8163 m) tippu ilma lisahapniku ja šerpa toetuseta. Suvel Karakorumis tegi tugeva katse K2’le, kuid loobus tiputõusust, et aidata külmakahjustustega pakistani mägironijat. Tegi hooaja lõpus K2’le uue soolokatse, viibides 5 päeva üksinda mäe peal, kuid oli sunnitud tagasi pöörduma 7700 m peal halva ilma ja raskete lumeolude tõttu. Marie on esimene ja ainuke eestlane, kes on tõusnud kolme üle 8-tuhande meetrise mäe tippu, kõik tipud on saavutatud ilma lisahapniku ja kõrgkandja abita.
Aasta matk
Bellingshausen Loodeväilas
Mootorpurjekas Admiral Bellingshausen läbis esimese Eesti lipu all seilava purjekana Loodeväila ehk veetee, mis ühendab kõrgetel põhjalaiuskraadidel Atlandi ja Vaikset ookeani.
Purjelaev alustas oma teekonda 2023. aasta juulis Kronstadtist Venemaal ja lõpetas selle septembris Krusensterni saarel USA ja Venemaa piiril.
Purjelaeva kapteniteks olid Meelis Saarlaid ja Priit Kuusk, kes said hakkama keeruliste jää- ja ilmaoludega.
Vaimse ja ka füüsilise pinge poolest võrdne raskema matkaga. Ekstreemsetes oludes hakkama saamine. Uued huvitavad kohad. Populariseerib maailma avastamist. Inimeste harimine oludest meist kaugel. Meediakajastus avastusretkest.
Yukon 1000 miili
Linda Tetsmann ja Anette Baum aerutasid läbi Kanada/Alaska metsiku looduse 1600 km ja saavutasid esimese naispaatkonnana Yukon 1000 võistluse ajaloos üldvõidu. See oli ülim väljakutse nii füüsisele kui vaimule – iga ööpäeva jooksul võis 18 tundi aerutada ja 6 tundi pidi kaldal veetma, millest 3 tundi õnnestus vaevu magada. Magamiseks tuli püstitada telk juhuslikku kohta metsiku looduse keskel, kus karusid elab sadu kordi rohkem kui inimesi. Igasugune kontakt välismaailmaga oleks tähendanud võistluselt kõrvaldamist.
HUUM SAUNA Kayak Team purustas ülekaalukalt ka naiste kahesüsta varasema rajarekordi, ületades eelmise rekordi 1 päeva ja ühe tunniga. Üldvõit toodi Eestisse 6 päeva 9 tundi ja 12 minutiga.
Tallinna Jahtklubi purjematk ümber maailma
Kaks aastat tagasi alustasid Veiko Pedosk ja Anneli Taal purjejaht Picasso pardal ümbermaailmareisi, mis oli pühendatud Tallinna Jahtklubi 111. aastapäevale.
Purjejaht Picasso on kolmas Eesti lippu kandev purjejaht, mis on sõitnud üle Antarktika lähedal asuva Hoorni neeme ning esimene, mis on purjetanud läbi piraadiohtliku Somaalia ranniku, Punase mere ja Suessi kanali. Reis viis läbi mitmete põnevate sihtkohtade, sealhulgas Tšiili arhipelaagi, üksildase Pitcairni saare ja Tansaania ranniku Aafrikas.
Picasso jõudis koju 17. septembril. Mõned huvitavad faktid reisi kohta:
- Läbitud teekond: 38 600 meremiili ehk 71 500 kilomeetrit
- Külastatud riike ja autonoomiaid: 36
- Kõige pikem järjestikune ületus: 1 kuu, umbes 5000 km
- Anneli Taal on esimene Eesti naine, kes on purjetanud üle Hoorni neeme
- Picasso elas oma teekonnal õnnelikult üle tsüklonite tekitatud 8 meetrised lained, piraadirünnaku, vindi kaotuse ja vöörstaagi purunemise.
Suusamatk Kesk-Norras, Dovrefjelli mäestikus
Matk toimus 23. – 28.04.2023, matka käigus läbiti kuue päevaga üle 80 kilomeetri, enamik sellest suuskadel. Matkagrupis oli 6 inimest, kelle hulgas 15-aastane ja 19-aastane.
Matka kõrgeim punkt oli 1700m hari Åmotdalshytta ja Reinheimi vahel. Rohkem saab lugeda SIIN.
Aasta matkategelane
Marko Kaldur
Mitmekülgne matkajuht, kes korraldab nii jalgsi- kui ka automatku. Tutvustab Eesti väheteatud kohtasid. Lisaks matkadele juhib ta giidina bussiekskursioone, millel on tavaliselt ka matkaelement. Koolitab matkamise ja Eesti matkavõimaluste osas. Populariseerib Ida-Virumaad. Korraldanud aasta jooksul kümneid matkasid. Tutvustab matkavarustust ja uudseid lahendusi.
Nädala jooksul veedab ta keskmiselt kaks päeva bussiekskursioonide ja automatka juhina ning ühe või kaks päeva jalgsimatka juhina. Ta ööbib nädalas keskmiselt kaks kuni kolm ööd väljas, kas telgis, ripptelgis või matkaonnis.
Ta laiendab oma tegevust Lätti, kus on palju huvitavaid kohti ja arenenud turismiinfrastruktuur. Ta plaanib laiendada ka Maltale ja jätkata seiklemist Venemaal, kui suhted normaliseeruvad.
Andres Turro
N°35 Matkaklubi looja ja sertifitseeritud matkajuht, kes on viimase kolme aasta jooksul isiklikult juhendanud rohkem kui 40 erinevat matka Eestis ja Soomes. Tema juhtimisel on N°35 Matkaklubi, mis asutati 2022. aasta suve keskel, saavutanud Eesti turul tuntuse ja matkasõprade austuse.
Andres Turro levitab matkamise teadlikkust Facebookis. Ta korraldab põnevaid ja hästi planeeritud matku. Ta otsib pidevalt uusi matkakohti. Enne matka läbib ta alati ise matkaraja, et vältida ebameeldivaid üllatusi. Matka ajal hoolitseb ta selle eest, et matkajad oleksid ka hästi toidetud.
Erle Tüür
Erle Tüür on Luua Metsanduskoolis pikki aastaid juhtinud matkajuhtide 4. taseme õpimoodulit. Tema käe alt on tulnud Eesti matkamaastikule väga palju eriilmelisi matkajuhte aastate kaupa.Ta on särav, uuendusmeelne ja kõikide õpilaste poolt kõrgelt hinnatud pühendunud õpetaja, kelle südameasi on matkatarkuste vahendamine ja jagamine Eestimaa loodusest. Ta hoolib igast oma õpilasest ning panustab igapäevaselt tulevaste matkajuhtide arengusse. Lisaks on ta suuteline kaasa elama iga Luua Metsanduskooli lõpetanud matkajuhi tegemistele üle terve universumi. Erle on süsteemselt Luua koolis välja arendanud matkajuhi eriala koostöös teiste kooli õpetajate ning väljastpoolt kutsutavate matkatarkusi jagavate eriala inimestega. Ta on loonud põnevad ja arendavad õppematerjalide kogud (putukatest ja seentest jms) ning tema õpetamismeetodid toetavad igas vanuses õppija aktiivset osalust tundides. Ta oskab luua avatud ja arendava õpiruumi kõikidele õppijatele ning kaasab neid nii tundide läbiviimisesse, enesehindamisse kui reflekteerimisse. Tema jaoks on oluline hoida kõrgel õppija huvi ning õpimotivatsioon, selle nimel on ta komplekteerinud maailma parimad õpetajad õpetamaks matkajuhte olema pädevad oma erialal. Erle Tüür on valitud üleriigiliselt aasta kutseõpetaja nominendiks.
Kaarel Kuslap
Töötab EKR3 taseme alpinismitreenerina ja elamusvedurina Elamus Plussi ridades. Õpetab alpinismi ja ronimist algajatele, tehes seda äärmise põhjalikkusega. Juunist augustini viis koos abikaasaga läbi 4 mäereisi Alpidesse, kus tutvustas ja õpetas huvilisi mägesid ronima. Viib läbi kaljuronimisreise Euroopasse, et Eesti ronijad saaksid rohkem õues ronimise kogemust. Propageerib matkamist ja mägironimist nii trennis, eraelus kui tööl ning aitab aktiivselt kaasa nii Tartu ronimissaalide kui üleüldiselt mägironimise arengule Eestis.
Eddi Tomband
Vääna-Jõesuu kooli direktorina populariseerib matkamist jm. liikumist. Veab koolis matkaringi ja tänu temale matkavad kõik praegused koolis olevad 6 klassi 2*aastas. Matku on ta korraldanud ja populariseerinud aastakümneid. On viinud koolinoori matkama juba aastakümneid ja väärib tehtud töö eest igatu tunnustamist.
Heiki Hõimoja
Omanik ja matkajuht klubis Lahematkad. Tema selle aasta rohkem tuntust kogunud ettevõtmine oli olla matkajuht üritusel Ring ümber Eesti. Vähem on teada tema perioodilised matkad oma klubiga. Heiki matkad on alati jõukohased, harivad ja huvipakkuvad. Ta on matkajuht, kes ulatab oma abikäe alati ka teistele matkaklubidele. Üks tema tugevamaid külgi on oskus läbi viia matku puuetega inimestele. Teist temasugust selles vallas Eestis ei leia. Laiemalt on teada , see , et ta oli see aasta juhendajaks matkajuht Andres Turro le, kui tema matka teema oli Luua Metsanduskooli lõpetamisel matk intellektipuudega noortele.
Aasta matkaorganisatsioon
Alutaguse Matkaklubi
Koolitavad matkajaid ja matkajuhte. Viivad läbi Kohtla-Nõmme põhikoolis matkatarkuste tunde 4, 5, ja 6 klassidele. Põnevad matkad ja erinevad matkastiilid. Mitmekesine tegevus: Pankranniku jooksu, Pankranniku matka, Tuhamägede maratonmatka, SeiklusFesti korraldaja. Aktiivsed matkamise populariseerijad.
Elamus Pluss
Korraldab Eesti ainsat alpinismitrenni, tuues iga aasta nii trenni kui reiside abil matkajate-alpinistide hulka järjest uusi inimesi. Elamus Plussi osanikud on osalenud alpinismi Eesti meistrivõistlustel (ning tulnud selles medalikohtadele), olnud nomineeritud Matkaliidu aasta tegijate hulgas ning aitavad aktiivselt kaasa Matkaliidu arengule.
Matkajuht OÜ
Kvaliteetsed matkad väga erinevates matkaliikides. Aktiivne looduses liikumise propageerija. Loodussäästlikkuse sõnu edastajad ja loodushoidliku elustiili propageerijad. Veeskamise ja igaühe õiguse teemal aktiivne kaasarääkija ja matkajate õiguste eest seisja.
MTÜ Elamusmaratonid
Elamusmaratonid on ürituste sari, mis kujutab endast suviseid kõndimisretki erinevates Eestimaa põnevates ja avastamist väärt paikades. 2023. aastal on kavas viis Elamusmaratoni, mille sekka kuulub ka Eesti vanim käimismaraton Lahemaal. Elamusmaratonidel on võimalik valida kolme erineva distantsi vahel: 10, 21 ja 42 kilomeetrit. Alutaguse ja Naissaare Elamusmaratonid toimuvad vaid 10 ja 21 km distantsidel. Elamusmaratonide läbimine pole võistlus kiiruse vaid kogutud elamuste peale. Iga kogutud kilomeeter elamust võrdub 1 Elamuspunktiga (EP). See on huvitav elamuspunktide kogumissüsteem, mis toob matkadele terveid kollektiive. Elamusmaratonidest on oodatud osa võtma kõik, kellele käimine, looduse nautimine ja uute kohtade avastamine naudingut pakub.
Lisa kommentaar