Aasta matkategijate nominendid 2022 on …..

Aastal 2022 antakse välja 3 aunimetust: Aasta matkaja, Aasta matk ja Aasta matkategelane.

Aunimetused valitakse kahevoorulise hääletuse teel. Hääletuse esimene voor on avalik hääletus, teises voorus hääletavad EML liikmed. Arvestust peetakse kummaski voorus eraldi ja tulemused liidetakse.

Kandidaate sai esitada oktoobris. Eesti Matkaliidu komisjon tegi esitatud kandidaatide hulgast valiku ja siin need tublid on. Anna kindlasti rahvahääletusel ka oma lemmikkandidaadi poolt hääl. Igas kategoorias saab anda ühe hääle ja kõigi kolme kategooria täitmine ei ole kohustuslik.

Avalik hääletus kestab 10 päeva ehk 29.10. -07.11.2022.

 

ANNA OMA HÄÄL SIIN

Järgnevalt tutvustame kõiki nominente ka pikemalt.

 

Aasta matkaja 2022

HELERI HANKO 
Kevadel kahe kuuga 1000 km Portugali rannikul täiesti oma leiutatud rajal. Algus üheks maailma ilusamaks rannikurajaks peetaval Rota Vicentina Fisherman’s Trail rajal, sealt edasi pea 600 km ilma etteantud ja maha märgitud rajata seiklemist rannikul ja et 1000 km ikka täis saaks, siis lõpetuseks ka Camino de Santiago ranniku/Portugali rada sinna otsa (Inspiras Rabaradapidi kolmas hooaeg).

Sügisel 2022 Šotimaal rannikust rannikuini matkarada Southern Upland Way (350km) labrador Huckleberry Finniga 19 päevaga (Inspiras Rabaradapidi neljas hooaeg).

RMK Hiiumaa rada 234 km pikk – 9 päevaga

Lisaks andnud suure panuse, et naised julgeksid matkata ja tunneksid end looduses enesekindlamana läbi organisatsiooni Näkid Metsa.  Reklaaminud matkasaadetega nii tervislikku eluviisi, matkamist ja ka Eestit. Propageerinud matkamist erinevatel festivalidel ja ajakirjanduses (Tervis Plus, Õhtuleht, TV3). 

Heleri Hanko


MARIE SAAME
Korraldas juunis-juulis 2022 rahvusvahelise sportliku ekspeditsiooni Pakistanis Karakorumi ahelikule. Rühmas oli 4 liiget, Marie oli ainus eestlane ja tegutses rühmajuhina. Ekspeditsiooni käigus tõusid kõik rühma liikmed kõrgkandjate, giidide ja lisahapniku abi kasutamata Broad Peaki (8047m, 12. tipp maailmas) peatippu. Marie on esimene eestlane, kes on sinna tippu jõudnud, varem on eestlased tõusnud eeltipule. Järgmisena võeti ette K2 (8611m, teine tipp maailmas), ilma kõrgkandjaid, giide ja lisahapnikku kasutamata tõusid 2 rühma liiget tippu  ja Marie tõusis soolotõusuna kõrgusele üle 8000m. Koos nende tõusudega on Marie esimene eestlanna, kes on sportlike ekspeditsioonide käigus tõusnud kahel korral 8000m mäe tippu ja kokku tõusnud 3 korda üle 8000m.

Marie Saame

JANIKA TAMM
Matkas 5 kuud USA läänerannikul asuva Pacific Crest Trail matkarajal Mehhikost Kanadani. Matkaraja pikkus on üle 4200 km ja kulgeb valdavalt Põhja-Ameerika kõrgeimate mägede piirkondades ning läbib paljusid ühendriikide kuulsamaid rahvusparke. Oma teekonnal pidi lahendama ka mitmeid metsapõlengutest tingitud logistilisi väljakutseid – tulekahjude tõttu jätma ajutiselt mõne lõigu vahele, et peale põlengu lõppu neid jälle ohutult läbida.

Janika Tamm

STIINA KRISTAL
2021-2022 talvel tegi koos elukaaslasega Tšiilis 2 pikka juppi Greater Patagonian Trail’ist, kokku 31 päeva ja 411 kilomeetrit metsikut loodust ja suuresti ilma ette maha märgitud rajata.

https://youtu.be/Yd442btsWTU

Suvel 2022 Azerbaidžaanis enda kokku pandud ja enamjaolt varem mitte matkatud rada, seoses kohaliku bürokraatiaga matkasid ainult 23 päeva. Kilomeetreid ei lugenud kokku.
Tour du Mont Blanc 170 km – 4 päevaga

Stiina Kristal

ANNA OMA HÄÄL SIIN

Aasta matk 2022

DENALI

Osalejad: Katrin Merisalu (juht), Fred Viidul, Kapsar Eevald, Kerttu Olveti, Tannar Esna, Argo Mere, Einar Kivisalu  ja Johan Kütt
Mais-juunis 2022 toimus Katrin Merisalu juhitud matk-ekspeditsioon Alaskal. Selle käigus tõusis 8-liikmeline rühm 6194m Denali mäetipule. Denali on Põhja-Ameerika kõrgeim tipp, olles ühtlasi ka kontinendi kõrgeim, külm ja lumine mägi ning paljudele mägironijatele viimane “samm” enne Himaalaja kõrgeimat 8-tuhandelist. Selle matka teeb eriliseks kõigi osalejate jõudmine Denali peatippu, varasemalt on tippu üritanud vallutada vaid üks eestlaste suur grupp 1999. aastal, mil eesmärgini jõudis viis meest. Mis tähendab, et tegemist on esimese täiskoosseisus kontinendi kõrgeimasse tippu jõudnud Eesti suurmeeskonnaga. Väärtust lisas meeskonna ühine hakkamasaamisvõimekus logistiliselt keerulisel mäel. Kolme nädala varustus-söök-jook tuli endal seljas-kelguga kaasa üles mäkke viia, mis tegi iga meeskonna liikme peale kaalu vähemalt 30-40 kg, marsruudi keerukus eeldas julgestamist pea 80%-l rajal, eksteemsed ilmastiku tingimused ja põhibaaslaagri toe(toitlustus jms mugavuse, mis eksisteerib enamustes kommertskõrgmäestike põhilaagrites) puudumine- kõik need omadused teevad Denali tippu jõudmise kättesaadavaks tavaliselt vaid pooltele hooajal tippu ronijatest. Vaid 5-7 % Denali tippu pürgijatest moodustavad naised, Denali 2022 eestlaste grupis oli see % 25. Lisaks juhtis esimest korda Eesti mägironimisajaloos suurmeeskonda naismägironija.

Eestlased Denalil

 

GASHERBRUM II 

Osalejad: Priit Joosu (juht), Ain Rästa, Lauri Ehrenpreis, Krista Kirspuu

Esimene eestlaste poolt korraldatud kõrgmäestiku ekspeditsioon, milles kogu grupp tõusis kaheksatuhandelise mäe tippu.

Rahvuslik sportlik ekspeditsioon (ilma kõrgkandjate, giidide ja lisahapniku abita) toimus juunis-juulis 2022 (45 päeva) Pakistanis. Gasherbrum II tippu (8032 m, 13. tipp maailmas) jõudsid rühma kõik 4 liiget (lisaks Priit Joosule Krista Kirspuu, Ain Rästa ja Lauri Ehrenpreis). Neile kõigile oli see esimene tõus 8000-lisele. Krista on teine eestlanna, kes on jõudnud sportliku ekspeditsiooni käigus 8000m mäe tippu.

FIRNI NAISTE MATK FANI MÄGEDES

Osalejad: Liisi Kasuk (juht), Anu Hark, Kristiina Ribelus, Dagmar Niibo, Anneli Albert ja Kristel Patzig. 

Matk organiseeritud ainult naiste poolt ja matkal osalesid ka ainult naised.

11.-22. august 2022 Fani mägedes Tadžikistanis.
7 matkapäeva, läbitud 62,7 km. Tõusumeetreid 5490. Langusmeetreid 5560.
Matka käigus tõusti Chimtarga kurult Energia (5120) tippu (2B).

PACIFIC CREST TRAIL 4200 km
Õed Kadi ja Keidi Sagor matkasid USA läänerannikul Mehhiko piirist Kanada piirini mööda Pacific Crest Trail (PCT) matkarada pikkusega üle 4200 km. Üks õdedest jäi vahepeal küll oma tempoga pisut maha ning pidi lõpupoole kasutama transporti, et enne viisa lõppemist jõuda õele järele ja astuda viimased sammud Kanada piirini jälle üheskoos. Kokku matkati umbes 5 kuud, nagu PCT tavaliselt aega võtab ja viisade kehtivus lubab.

ANNA OMA HÄÄL SIIN

Aasta matkategelane 2022

KATRIN MERISALU
Kirglik suusa-, jalgsi- ja mägimatkaja. Ronib ise, veab teisi ja jõuab tippudesse ka. On tõusnud nelja 7-tuhandelise ja ühe 8-tuhandelise mäe tippu ning mitmetele teistele kõrgtippudele, sh olnud mitmel korral ekspeditsiooni juht (Kilimanjaro 2015, Korzenevskaja 7105m, Ismoili Somoni 2018). On andnud olulise panuse mägimatkamise ja mägironimise edendamisesse Eestis olles kahe Eesti alpinismile pühendatud telesarja –“Teel Leninile” ja “Valgele mäele” autor. Telefilmides käsitletakse esmakordselt Eestis põhjalikult alpinismi ja mägimatkamisega seonduvaid teemasid, räägitakse Eesti alpinismi ajaloost ja Eesti alpinistidest tutvustades mägironimist ja- matkamist kui sportlikku harrastust ka laiemale vaatajaskonnale. 2021a. sai “Valgele mäele” telefilm välja valitud ja ära märgitud ülemaailmsel INPUT festivalil. 2022 mais juhtis Katrin Merisalu ekspeditsiooni Alaskal, mille käigus tõusis 8-liikmeline meeskond Põhja-Ameerika kõrgeimasse tippu- 6194m Denalile. Tegemist on esimese täiskoosseisus kontinendi kõrgeimasse tippu jõudnud Eesti suurmeeskonnaga ning esimese Eesti naise poolt juhitud suurekspeditsiooniga.

Katrin Merisalu

LIISI KASUK
Liisi on sel aastal teinud mitu märkimisväärset matka, üks suurematest mäesuuskadel (5 päevane ski-tour suusamatk Alpides Vanoise piirkonnas), samuti oli ta Alpiklubi Firn Fani naisekspeditsiooni rajameister, initsiaator ja ekspeditsioonijuht. Aga ta on Luua Metsanduskooli matkajuhi matkamise aine õpetaja, Tartu Loodusmaja matkaringi juhendaja ja korraldanud sel aastal mitmeid laagreid lastele ja täiskasvanuile nii ronimise kui ka matkasuusatamise alal. Tema ideel ja eestvedamisel valmis Rõuge vallas Viitinas madalseikluspark ning ronimissaal. Lisaks on ta korraldanud mitmeid lühemaid suusamatku Alpides kui ka Haanjas, jalgsimatku Eestis ja Püreneedes. Liisi on ka veematkajuht ja sooritas edukalt EKR4 Veematkajuhi eksami. Seda kõike aasta jooksul ja kolme väikse lapse emana.

Liisi Kasuk

KRISTEN TAMM
Matkasarja Kondimootori eestvedaja. Kondimootor on kestvusmatkade/ultramaratonide sari Eestimaa imeilusas looduses. Märksõnadeks on suur kilometraaž, eneseületus, orienteerumine ja jalatöö. 2022 toimus 2 Kondimootorit (osalejaid tavaliselt 150-300 vahel).

Elamus Pluss asutaja ja eestvedaja – ettevõte, mis korraldab matku maailma mägedele/vulkaanidele.
2022 Aplides 20 suuremat ja väiksemat tippu, kokku tuli pea kahe kuuga tõusumeetreid umbes 18 000 m.
Elamus Pluss korraldab ka alpinismitreeninguid Tartus. 

Kristen Tamm

 

EDUARD PUKKONEN
On alati kohal ja kajastab seda kõike blogis http://spordilinn.blogspot.com/. Blogil on täiesti arvestatav lugejate ja kaasaelajate hulk.

KUNNAR KARU

Kunnar on mees nagu orkester, kelle matkakirg ja aktiivne tegevussampluaa on üsna laiad. Tema matkakirg ulatub Sillamäelt Nepaali ja innustab enda kireva valikuga kindlasti paljusid teisi. Üks parimaid iseloomustavaid märksõnu tema juures oleks vaoshoitus ning rahulikuks jäämine igas olukorras. Samuti ei jäta ta matkal kedagi muredega üksi, olgu selleks siis vill varbal või liigne raskus seljakottis. Kui keegi matkapisikuga nakatuda soovib, siis tasub see mees kohe üles otsida.

Elamusmaratonide eestvedaja ja väsimatu inimeste välismaale matkama viija. Elamusmaratonid on üritustesari, mis kujutab endast suviseid kõndimisretki erinevates Eestimaa põnevates ja avastamistväärt paikades. 2022. aastal oli viis Elamusmaratoni, mille sekka kuulub ka Eesti vanim käimismaraton Lahemaal.
2022 on Elamusmaratonidel, elamusretkedel ja matkadel käinud üle 3000 inimese.

2022 on matkanud Eestis, Itaalias, Gröönimaal, Pakistanis, Nepaalis, Tšiilis, Horvaatias, Albaanias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Kosovos, Norras, Rootsis, Šveitsis, Tšehhis, Lätis ja käinud Denalil.

ANNA OMA HÄÄL SIIN

COMMENTS:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga